Myliu keliones
126 Peržiūros

Žemyninė kopa Rūdninkų girioje. Dienos išvyka

Kokia asociacija šauna į galvą, išgirdus kopa? Taip, ir mes, visų pirma, pagalvojame apie Lietuvos pajūrį. Vis dėlto, praėjusį rudenį atradę, kad yra ir žemyninė kopa, lankome jų daugiau, grožimės ir džiaugiamės, kad bent dalelę pajūrio jausmo galima rasti ir kituose Lietuvos kampeliuose. Šį kartą plačiau papasakosime apie Rūdninkų girioje esančią žemyninę kopą, kuri, pasirodo, susiformavo dėl kažkada toje teritorijoje mėtytų aviacinių bombų. Taip, perskaitėte teisingai, o jei pasidarė idomu ir norėtumėte apsilankyti patys, skaitykite toliau.

Rūdninkų žemyninė kopa
Rūdninkų kopa maždaug ties viduriu

Rūdninkų žemyninė kopa detaliau

Kas įdomaus šioje kopoje. Įdomiausia yra jos atsiradimo istorija – ši vieta sovietmečiu buvo pratybų laukas, kur pilotai treniruodavosi mėtyti aviacines bombas. Būtent dėl intensyvaus jų mėtymo ir susiformavo toks taisyklingas pailgas kopos ruožas.

Rūdninkų žemyninė kopa. Pradžia
Kopos pradžia
Rūdninkų žemyninė kopa
Kaip supratome, kartais čia važinėja ir motociklai arba automobiliai
Rūdninkų žemyninės kopos ruožas
Vienas iš ruožų

Beje, kai kuriose vietose miške yra išlikusių nemažų duobių, kurios yra aiškus įrodymas čia mėtytų bombų. Vieną tokią nemažą duobę pavyko rasti ir mums. Eidami atgal, ją visiškai netikėtai pastebėjome dešinėje kopos pusėse, šiek tiek užėjus į mišką. Duobės iš karto išsiskiria savo taisyklinga kūgio forma. Yra mažesnių ir šiek tiek apaugusių, o yra ir visai nemažų, kaip kad ši nuotraukoje.

Rūdninkų žemyninė kopa. Bombos palikta duobė
Viena iš duobių, likusių po bombų mėtymo

Tiksli vieta google maps vadinasi “Rūdninkų girios žemyninės kopos”, koordinatės 54.38528485295312, 25.103108235175462

Atstumas nuo Vilniaus – apie 40 km;

Kaip rasti – važiuoti reikia tiesiog pagal google navigacijos nuorodas, tačiau svarbu turėti mintyje, kad įvažiavus į Rudninkų girią, prasideda smėlėtas ruožas. Kiek teko domėtis prieš važiuojant, visur patariama vykti didesnio pravažumo automobiliu. Mes važiavome savo paprastu automobiliu ir pamatę, kad kažkurioje vietoje kelias darosi vis smėlėtesnis, nusprendėme pasistatyti automobilį ir likusią dalį eiti pėstute. Nuo automobilio parkavimo vietos paeiti reikėjo tik apie 20 min. Beje, įvažiavus giliau į girią, interneto signalas gali būti silpnas. Tokiems atvejams visada esame žemėlapius atsisiuntę, tad galime jais naudotis “offline”, t.y. be interneto ryšio, labai patogu.

Privažiavimas su vežimėliais – nors patiems tai nėra aktualu, bet įsivaizduojame, kad tai nėra pati tinkamiausia vieta važiuoti su vežimėliais (vaikų ar neįgaliųjų).

Rūdninkų girios poligonas. Takelis
Pakeliui link kopos. Vienas iš keliukų, kuriuo galima važiuoti

Kopos ilgis – tiksliai nematavome, bet panašu, kad beveik 2 km. Atsidarius google maps palydovą, kopa labai aiškiai matosi žemėlapyje, tad galėsite maždaug įsivaizduoti, kaip ji atrodo ir kur yra miške. Stovint viename kopos gale, kito galo nesimato.

Rūdninkų žemyninė kopa iš paukščio skrydžio
Rūdninkų žemyninė kopa iš paukščio skrydžio

Kopos plotis – vietomis ji siauresnė, o vietomis platesnė. Atėję prie kopos ir nuėję dalį jos, neapsigaukite, kai pamatysite tankiau augant medžius, už jų prasideda dar vienas platus kopos ruožas ir tai tik maždaug kopos vidurys. Geriausia įsijungti žemėlapį, taip tiksliai matysite, kurioje vietoje esate.

Rūdninkų žemyninė kopa

Smagu pasivaikščioti po mišką ir šalia kopos. Kai šilčiau, čia žydi viržiai – galima tik įsivaizduoti, kaip turėtų būti gražu! Tiesa, kuriuo metų laiku jie žydi, nežinome, matyt, būtų galima panaršyti internete.

Rūdninkų žemyninė kopa ir apylinkės
Dar nepražydę viržiai šalia kopos
Rūdninkų žemyninė kopa ir apylinkės
Yra išminti takeliai pasivaikščiojimui

Šią kopą lankėme pavasarį, kai medžiai dar nesužaliavę, tad vaikščioti po bespalvius lapuočių miškus visai nesinori. Rūdninkų girioje vyrauja spygliuočiai, beržai, sąmanos ir smėlis, tad šviečiant saulei, pasijutome lyg būtų jau vasara. Tą dieną dar kartą pasitvirtinome savo ankstesnį atradimą, kad niūriomis rudens ar pavasario dienomis žalia spygliuočių miškų su sąmanomis spalva nuspalvina nespalvotuosius pereinamuosius metų laikus.

Jei mėgstate dienos išvykas, rekomenduojame daugelio neatrastą Dieveniškių regioninį parką, dar vadinamą Lietuvos apendiksu.

Miškas
Gamta bunda
Piknikas miške
Prieš žygiavimą link kopos reikia pasistiprinti
Rūdninkų žemyninė kopa. Pirmosios gėlės
Pirmosios gėlės
Trūko tik jūros netoliese

Tapkite mūsų draugais Facebook’e bei Instagram’e ir sekite kelionių istorijas