Myliu keliones
1 314 Peržiūros

Dienos išvyka į Dieveniškių regioną, vadinamąjį Lietuvos „apendiksą“

Aplankyti Dieveniškių regioną, vadinamąjį Lietuvos “apendiksą”, norėjosi jau seniai, bet kažkodėl vis nerasdavome tam laiko. Matyt įtakos turėjo dar ir tai, kad anksčiau nebuvome girdėję apie šį kraštą ypatingų atsiliepimų ar rekomendacijų, tad norą taip vis ir atidėliojome. Šio pavasario nestandartinė situacija dėl viruso išjudino, tikriausiai, ne vieną ir paskatino ieškoti vis naujų atradimų Lietuvoje. Sulaukę palankaus oro, išgirdę vis daugiau atsiliepimų apie Dieveniškių apylinkes, papildomai pasidomėję savarankiškai, į dienos išvyką leidomės ir mes.

Paulavos respublika

Paulavos respublika buvo pirmoji mūsų stotelė, iki kurios nuo Vilniaus apie 40 km. Vieta ypatinga tuo, kad 18 a. pabaigoje šioje nedidelėje teritorijoje (apie 3040 ha plote) buvo įsikūrusi atskira respublika. Ji gyvavo apie 25 metus, turėjo savo prezidentą, vėliavą, herbą, net kariuomenę. Respublikoje buvo panaikinta baudžiava ir pakeista činču, tai skatino prekybą, plėtojo amatus, žemės ūkį, tad per 25 respublikos gyvavimo metus dvaro ekonomika ir valstiečių gyvenimo kokybė labai pagerėjo. Daugelis šiais laikais mano, kad tai galėjo būti lietuviškasis Monakas, t.y. miniatiūrinė valstybė Lietuvoje, tačiau 1794 m. ji žlugo Kostiuškos sukilimo metu, nors vietiniai gyventojai ir gynėsi. 

2012 m. dvaro teritorija buvo išvalyta ir pritaikyta lankymui. Šiuo metu iš pastatų likę daugiausia griuvėsiai, bet teritorija yra prižiūrima, žolė šienaujama, tad esant geram orui, tai galėtų būti visai nebloga stotelė piknikui. Esame girdėję, kad šioje vietoje populiaru organizuoti ir išvykstamąsias vestuves 🙂

20200501_130312-min.jpg

20200501_130313-min.jpg

20200501_130610-min.jpg

20200501_132645-min.jpg

20200501_133552-min.jpg

20200501_133646-min.jpg

20200501_133647-min.jpg

Stakų ąžuolas

Antroji stotelė – stakų ąžuolas. Ąžuolas buvo pirmoji stotelė jau įvažiavus į Dieveniškių istorinį regioninį parką, kur gali prireikti ir asmens dokumento, kadangi parkas yra vadinamajame Lietuvos “apendikse”, apsuptame Baltarusijos teritorijos. Įvažiuojant į šį regioną yra patikros punktas (šį kartą asmens dokumentų netikrino), o išvažiuojant pareigūnai dar ir tikrina bagažinę.

Vykome gegužės pradžioje ir nors daugelis medžių jau buvo bent iš dalies sužaliavę, panašu, kad Stakų ąžuolas dar nebuvo pabudęs. Šalia ąžuolo yra ir dar vienas lankytinas objektas – Stakų konglomerato luistai, tai smėlio ir žvyro konglomeratai. Pastarąjį ojektą nusprendėme praleisti, o vietoje to, skirti laiką atsipūsti ąžuolo paunksmėje ir užkąsti. Beje, Dieveniškių regioniniame parke yra dar vienas ąžuolas, kuris vadinasi Grybiškių. Šį kartą jį taip pat nusprendėme praleisti, nes norėjosi daugiau laiko skirti kitiems objektams, bet turintys laiko bei planuojantys kitokį maršrutą, tikiu, juo irgi pasigrožėtų. 

20200501_143730-min.jpg

Dieveniškių Regioninio Parko Lankytojų Centras

Kadangi lankėmės gegužės 1-ąją, jis, deja, buvo uždarytas, tad apžiūrėjome tvenkinio apylinkes, pasimėgavome visiška ramybe. Norintiems plačiau susipažinti su Dieveniškių istoriniu regioniniu parku, rekomenduojame čia užsukti centro darbo dienomis, o apsilankius jame, galima pasimėgauti gamta visai šalia esančioje Poškonių tvenkinio poilsiavietėje arba taip pat netoliese esančioje poilsiavietėje “Pelėda”. Dieveniškės nėra ežerų kraštas, tad jei norisi pabūti šalia vandens tvenkinio, panašu, kad šios poilsiavietės yra vienintelės. 

Bėčionių piliakalnis

Jis taip pat yra Dieveniškių istoriniame regioniniame parke ir, tiesą sakant, mums buvo gana smagus atradimas. Pats piliakalnis nėra labai aukštas, tad įlipti į jį nesudėtinga net ir su vaikais. Iki piliakalnio nutiestas medinis takelis, kuris eina per pelkę iki pat piliakalnio viršūnės, o šalia pastatyta pavėsinė bei dar vienas staliukas su suolais. Teritorija prižiūrėta, tad jei norisi atsipūsti, tai irgi dar viena nebloga vieta piknikui.

20200501_153009-min.jpg

20200501_153028-min.jpg

Gaujos mokomasis takas

Gaujos takas pavadintas ten tekančios upės vardu ir, pasirodo, yra itin vertinga šio regiono teritorija dėl savo augalų įvairovės. Būtent dėl šios priežasties takas ir buvo įrengtas, t.y. norint pristatyti visuomenei ypač vertingą Gaujos upės slėnį. Tako ilgis yra 1,7 km, jo dalis eina mediniu takeliu, o dalis miško paklote. Einant taku rasite net 18 stendų, kuriuose aprašyta įvairi šios teritorijos augmenija. Gaila, kad tuo metu, kai lankėmės, medžiai dar nebuvo sužaliavę, bet net ir tokiu metu takas mums patiko. Kai kuriose jo atkarpose pasijutome lyg pajūrio ar dzūkijos pušynuose. Tako pradžioje ir keliose jo atkarpose įrengti stalai su suolais, tad norintys ramiai pailsėti šioje teritorijoje, tikrai tą gali padaryti. 

20200501_160837-min.jpg

20200501_161112-min.jpg

20200501_161119-min.jpg

20200501_163432-min.jpg

20200501_164634-min.jpg

Norviliškių pilis

Ši pilis mūsų lankytinų vietų sąraše buvo tikrai seniai ir kad jau buvome visai netoliese, nusprendėme pagaliau apžiūrėti. Pilis yra visai Baltarusijos pasienyje, važiuojant link jos teko net interneto ryšį atsijungti, o atvažiavę iki jos pamatėme, kad vos už kelių metrų jau ir pasienio tvora. Smagu, kad atsiranda norinčių restauruoti pilis bei dvarus ir vėliau juos prižiūrėti. Pilis, pasirodo, kažkada yra buvusi ir kareivinės, ir vienuolynas, ir mergaičių žemės ūkio mokykla. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, mokykla buvo uždaryta ir ilgą laiką pastatas buvo apleistas. Šiuo metu pilis yra restauruota, o joje galima apsistoti su nakvyne ir net užsisakyti viduramžiškus pietus. 

20200501_173212-min.jpg

Gimusi gana spontaniškai idėja aplankyti Dieveniškių regioną tikrai pasiteisino. Nors kraštas ir nėra tas, kuris garsėja savo ežerais bei traukia poilsiauti vasarą, bet bundant gamtai bei ieškant ramesnių vietelių, tai puikus pasirinkimas dienos išvykai. Kol keliavome, sutikome, palyginus nedaug žmonių, taip pat patiko tai, kad beveik visose lankomuose objektuose įrengtos arba pavėsinės, arba suoleliai, teritorijos visur prižiūrimos, tad galima dienos išvyką suderinti ir su iškyla gamtoje. Džiaugiamės, kad pagaliau radome laiko aplankyti šį regioną ir dar labiau džiaugiamės, kad mūsų nedidelė Lietuva vėl nustebino ir sužavėjo. 


Tapkite mūsų draugais Facebook’e bei Instagram’e ir sekite kelionių istorijas