Myliu keliones
350 Peržiūros

Šaltojo karo pėdsakais arba Sovietmetį prisiminus

Sovietmetis, Šaltasis karas, tai tikriausiai daugeliui ne itin įdomiai skambanti epocha, apie kurią, rodos, tiek jau visko žinome, daug ką esame išgyvenę, o kai kas atsiminimuose gal dar gyva ir šiandien. Vis dėlto, patyrinėjus atidžiau, galima rasti nemažai ir naujo, ir patrauklaus.

Atominė slėptuvė “Automatika” Vilniuje

Vilnius, Naujamiesčio rajonas, aplinkui gamyklos ir tarp jų stovi raudonų plytų pastatas su durimis. Net nepagalvotum, kad durys veda į požeminį bunkerį – atominę slėptuvę. Slėptuvė buvo atrasta statant netoliese esančius loftus ir iš pradžių ją norėta panaudoti būsimiems gyventojų sandėliukams. Pamatę, kiek autentikos yra išlikę, šią slėptuvę įsigijo “Gatvės gyvos” projekto savininkai, kurie patalpas pritaikė lankymui. Apžiūrėti (ir patirti) slėptuvę galima arba su gidu, arba su audiogidu. Joje ne tik klausysitės ir žiūrėsite, bet turėsite galimybę patys atidaryti sunkias metalines slėptuvės erdvių duris, įjungti vėdinimo sistemą ir pabūti tikroviškomis sąlygomis, t.y. tamsoje su nedideliu apšvietimu.

Kadangi teko lankyti abi ekskursijas, norintiems didesnio įspūdžio, vienareikšmiškai rekomenduoju privatų apsilankymą su audiogidu, vadinamąja ekskursiją “atrask pats”. Nors gido pasakojimai tikrai labai įdomus, bet apžiūrėdami bunkerį “atrask pats” būdu,  ne tik sužinosite visą informaciją apie šią vietą, bet būsite tik jūs vieni, o tai, garantuoju, gerokai sustiprins visus įspūdžius.

Muziejaus kontaktai

KGB šnipų muziejus Kauno atominiame bunkeryje

Dar vienas bunkeris, bet šį kartą visai kitoks – daug erdvesnis, gerai apšviestas ir pilnas pačių įvairiausių KGB šnipų daikčiukų. Muziejuje yra apie 1500 eksponatų, kuriuos jo savininkas Julius Urbaitis kolekcionuoja jau 25 metus. Kai kuriuos ekspontatus sumedžioti nėra lengva, jie yra vienetiniai, tad kiti kolekcininkai net už jokius pinigus nenori su jais išsiskirti. Ne veltui, nemaža šių autentiškų daiktų dalis yra naudojama įvairių serialų, pvz.: Černobylis, filmavimui.

Iš pirmo žvilgnio, daug kas lyg ir matyta – Sovietinės uniformos, vėliavos, lagaminai, batai ir t.t., bet tada gidas pradeda rodyti iš arčiau ir pasakoti. Tik tada pamatai, kad švarke yra specialios sagos, kurios iš tikrųjų yra mini fotoaparatai, valdomi kišenėje esančiu valdikiu, o juodose tašėse yra skylutės, taip pat skirtos mini kameroms. Atskiroje salėje ant didžiulės sienos iškabinta net 600 dujokaukių kolekcija, kai kurios itin retos, o viena įspūdingesnių – dujokaukė arkliui! Įsivaizduojate jos vertę ir retumą? Muziejaus savininkas papasakojo, kad kai kurių KGB šnipų įrankių gamyba buvo itin įslaptinta, pvz.: vieno daikto detalės gaminamos net 20-yje atskirų gamyklų įvairiausiose vietose, kad niekas nesuprastų, kas iš tikrųjų buvo gaminama, ir tik po to slaptai surenkamas į visumą. 

Laikas besiklausant Sovietinių James Bond istorijų praskriejo kaip minutė. 

Muziejaus kontaktai

Pogrindinė spaustuvė Kaune “ab”

Ar žinote muziejų Lietuvoje, į kurį patekti reikia iš šiltnamio? Tai – pogrindinė spaustuvė “ab” Kaune, veikusi 10 metų nuo 1980,  įkurta po privačiu namu sodų bendrijoje netoli Kauno. Joje buvo atspausdinta net 138000 tiražo 23 pavadinimų leidinių.

Žemiau keli įdomesni faktai apie muziejų, bet čia tikrai viena iš tų vietų, apie kurią reikia ne skaityti, o ją aplankyti. Aplankyti ir išgirsti gyvą pasakojimą tiesiogiai iš muziejaus įkūrėjo sūnų bei žmonos:

  •  Apie spaustuvę žinojo tik 2 jos įkūrėjai (Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius) bei Vytauto žmona Birutė, informacija apie ją buvo slepiama net nuo vaikų.
  • Kartą vienam iš vaikų pamačius skylę šiltnamyje ir vėliau įėjus į vidų bei viduje aptikus tėvą, teko meluoti, kad tai augalų laboratorija. Apie ją vaikams griežtai buvo prisakyta neprasitarti, kitaip tėvus išvežtų, o jie atsidurtų vaikų namuose.
  • Vytautas ir Birutė Andziuliai turėjo 3 slaptus signalus, juos naudodavo Birutė, kad įspėtų apie pavojų. Trečiąjį signalą (aukščiausio lygio pavojaus) yra tekę panaudoti, laimei, pavojus buvo netikras.
  • Spausdinama būdavo naktimis, tad kai vaikai išgirdo dunksėjimą, tėvai numojo, kad juk tai tik traukiniai. O juk artimiausia traukinių stotis buvo net už 10 km…
  • Paskutinį kartą spaustuvė buvo naudota 2018 m., kai vienas iš sūnų spausdino kvietimą į savo vestuves 🙂

Muziejų aplankyti galima tik susitarus iš anksto. Jis yra nemokamas, o paklausus kodėl, vienas iš sūnų atsakė: “tėvelis daugumą leidinių spausdino nemokamai, tad nusprendė, kad ir muziejus turi būti lankomas nemokamai”. 

Muziejaus kontaktai

Karo technikos ekspozicija Kaune VI forte

Prisipažinsiu, nesu didelė karo technikos gerbėja, bet net ir man patiko karo technikos ekspozicija, įrengta šiais metais liepą duris atvėrusiame VI forte Kaune. Tikriausiai ne veltui vos per kelis  mėnesius parodą spėjo aplankyti jau 10000 lankytojų! Smagiausia tai, kad techniką ne tik aprodo puikūs gidai, bet ją apžiūrėti galima ir įlipus į vidų. 

Kaip pasakojo gidai,  muziejų mėgsta ne tik įvairaus amžiaus visur mėgstantys laipioti vaikai (ir jie muziejuje tai gali daryti visiškai laisvai!), bet ir jų tėčiai bei mamos. 

Tiesa, dėl saugumo po muziejų vaikščioti savarankiškai yra draudžiama, tad reikėtų jungtis į ekskursijų grupes.

Muziejaus kontaktai

Vilniaus televizijos bokštas ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus

Labai mėgstu apžiūrinėti įdomius pastatus iš vidaus, pamatyti, kaip viskas veikia, kaip atrodo. Nors TV bokšte esu buvusi ne kartą, tik neseniai atradau, kad labai įdomu jį lankyti su ekskrusija. Dalinuosi detalėmis, nes tokią ekskursiją galite užsisakyti ir jūs (rekomenduoju). Užsisakius 1 val. ekskursiją, galima:

  • Pasivaikščioti po atvirą TV bokšto aikštelę (tik sezono metu, spalį dar planuoja kelti);
  • Pavaikščioti po TV bokšto “taurę”, t.y. ta išlenkta vieta po kavine, kuri savo forma yra unikali, nes kiti TV bokštai dažniausiai būna be “taurės” arba kitų formų;
  • Apžiūrėti priešgaisrinės evakuacijos zoną. Būtent jos dydis ir apsprendžia, kiek maksimaliai žmonių gali būti kavinėje;
  • Pasivaikščioti po bokšto liemenį iš vidaus 14 aukšte. Beje, ar galėjote pagalvoti, kad aukštis tarp TV bokšto aukštų yra 15 m.? Aš ne 🙂
  • Pamatyti 3 aukšte esančius valdymo pultus. Būtent šį aukštą buvo bandyta užimti Sausio 13-osios įvykių metu tam, kad būtų išungta įvykių transliacija;
  • Pamatyti Sausio 13-osios atminimui skirtą erdvę.

Net jei ir nenorėsite į ekskursiją, nepraleiskite progos apsilankyti kavinėje “Paukščių takas”. Ji dėl savo besisukančios konstrukcijos yra unikali ir kažkada, kai bus atnaujinta, konstrukcijos nebeliks. Kada tai bus, darbuotojai tiksliai nežino.

Rekomenduoju gidą Vladą Ulinską (nes kaaaip įtraukiančiai pasakojo!). Užsisakyti ekskursiją galima bendruoju TV bokštas telefonu.

Muziejaus kontaktai

“Vilnius with locals” turas po Sovietinį Vilnių

Ar žinote, kad Katederą Sovietmečiu norėta paversi traktorių gamykla (nes pro duris jie gerai tilptų)? O kad Vilniaus centrinėje universalinėje parduotuvėje buvo pirmasis Lietuvoje eskalatorius, kuriam prižiūrėti buvo paskirtos dvi darbuotojos tam, kad pamokytų jais naudotis klientus? Ir dar, kad toje pačioje Vilniaus centrinėje universalinėje parduotuvėje dirbo net 1053 pardavėjos, dalis jų buvo specialiai apmokytos žinote ko? ŠYPSOTIS IR SVEIKINTIS!  🙂

Tai tik keli faktai, kuriuos jums papasakos smagūs jaunatviški gidai iš “Vilnius with locals”. Po šios ekskursijos net ir į puikiausiai pažįstamas vietas žiūrėsite kitu žvilgsniu.

Vilnius with locals kontaktai

Čeburėkinė Vilniuje

Jei kas nostalgiškai ilgitės tų laikų, kai pietums valgydavote čeburėkus, Vilniuje yra kavinė, kurioje man teko valgyti pačius skaniausius čeburėkus. Nors pati kavinė nėra atsiradusi Sovietmečiu, bet atvykę ten, tikrai prisiminsite autentiškus skonius. Kavinės savininkė pasakoja, kad čeburėkinė veikia jau 11 metų ir per tiek laiko atsirado tiek jos gerbėjų, kad eilės kartais driekiasi iki durų ir už jų. Kavinėje galima užsisakyti ne tik čeburėkų su pačiais įvairiausiais įdarais, bet ir paskanauti visada šviežiais iš natūralių produktų pagamintais lietuviškais patiekalais. Pasirodo, ištikimi kavinės lankytojai cepelinus čia valgo jau nuo 9 val. ryto 🙂

Čeburėkinės kontaktai 

Legendinė Kauno spurginė

Tai vieta, kur ne tik pamatysite, bet ir paragausite “Sovietmečio” palikimo – visų puikiai žinomų spurgų! Jų receptūra nesikeitė jau 40 metų. “O kam keisti, jei skanu?” – retoriškai paklausė gamybos vadovė Bronė, kuri kartu su didele kolektyvo dalimi spurginėje dirba taip pat apie 40 metų. Per tiek metų nesikeitė ne tik spurgų receptas bei didelė dalis kolektyvo – spurgoms iki šiol naudojami tik natūralūs ingridientai, nededama jokių priedų ar konservantų, o šviežiai jos ruošiamos kasdien, darbą pradedant nuo 5 val. ryto.

Ne veltui spurginė (ir, manau, jos personalas :)) sulaukia savo ištikimų gerbėjų, kurie lankosi kasdien, turi savo mėgiamą vietą ir jei ji užimta, laukia, kol atsilaisvis. Čia klasės susitikimus yra darę po 30 ir daugiau metų nesimatę klasiokai, o spurgų skoniui neatsispiria net ir prezidentas.

Sėdėjau ant tų aukštų baro kėdžių (pamenate, vaikystėje kavinėse būdavo tokios – oda aptrauktos apvalios?) ir šypsojausi, kaip skanu, jauku ir gera. Beje, ir aplinka ne ką pasikeistusi, nes pastatas yra kultūros paveldas, tad keisti nelabai ką ir galima.

Spurginės kontaktai

Baras “Godo” Kaune – kai jautiesi lyg pas kažką svečiuose

Įsikūręs Laisvės alėjoje Kaune, Jūsų laukia baras “Godo”. “O prie ko čia Sovietmetis?”, paklausė kartą manęs. Nors baras veikia tik porą metų, Sovietmečio dvasia čia puikiai atkurta, derinant ją su šiuolaikiniu gyvenimu. Kaip pasakojo šeimininkas, visi baldai yra iš Sovietmečio epochos, jie nėra nauji, o pirkti per skelbimus, kažkieno dovanoti ar prikelti antram gyvenimui kažkada buvę savi. Čia lentynose sudėtos knygos, kaip tikriausiai kažkada buvo pas daugely butuose, stovi didžiulis magnetofonas, spintos, o maistas patiekiamas autentiškuose to meto induose.

Kavinėje – bare galite ne tik pavakarieniauti, bet ir klausyti koncertų ar dalyvaudami įvairiose parodose.

Baro įkūrėjai norėjo, kad atvykę čia pasijustų taip, lyg pas kažką svečiuose namie. Mano nuomone, jiems puikiai pavyko 🙂

Baro kontaktai

Į kafeteriją “Planeta” prieš filmą “Skalvijos” kino teatre

Anksčiau, kai žiūrint filmą dar nebuvo pop kornų, didžiausias džiaugsmas būdavo suvalgyti kavinėje kokį desertą, pamenat? 

Tai vis dar galite padaryti kavinėje “Planeta”, kurios interjeras yra įrengtas panaudojant  autentiškus Sovietmečio baldus. Nemažai indų yra padovanota kavinės svečių, tad daugelis gal net pamatysite ir kažkada namie turėtų daiktų. Gerdama kavą, grožėjausi, kaip daugelio nurašyta epocha gali būti puikiai atgaivinta.

Kavinė dirba tiek prieš kino seansus, o pop kornų čia vis dar taip ir nėra (tikslingai) 🙂

Kavinės kontaktai

Objektų apžiūra organizuota ir įgyvendinta bendradarbiaujant su nacionaline turizmo skatinimo agentūra “Keliauk Lietuvoje”.