Myliu keliones
730 Peržiūros

Roma – pamatyk, atrask, paragauk! Ką nuveikti Italijos sostinėje per tris dienas?

Lietuvą ir pasaulį užklupus epidemijai ir susiklosčius tokiai situacijai, kai visi vieningai turime gyventi karantino sąlygomis, apie keliones belieka tik svajoti, jas prisiminti, žiūrėti kelionių laidas, vartyti kelionių katalogus ar skaityti straipsnius. Troškimas keliauti niekur nedingsta, o atsiradus galimybei būsime dar daugiau apsiskaitę ir atradę naujų krypčių ir šalių, kurias norėsime pažinti, apkeliauti, galbūt jose ir pagyventi. Tokių minčių visada turėjau apie Italiją, todėl į ją keliavau jau ne kartą. Aplankiau skirtingus miestus, skirtingas vietoves ir kas kartą pamatau, kokia skirtinga yra Italija. Mados sostinė Milanas, chaotiškasis Neapolis, ramūs kaimeliai prie Como ežero ar nuostabūs Cinque terre žvejų kaimeliai kalnuose su vaizdu į jūrą. Tačiau šįkart pasakojimas apie Romą. Keliavau į ją kiek seniau, tai buvo 2018 metų sausio mėnuo, bet šiuo epidemijos laikotarpiu, būtent Italiją norisi prisiminti ir pasidalinti įspūdžiais.

Viešėdama Romoje ir vaikščiodama po miesto centrą įsitikinau frazės teisingumu, kad Roma, tai muziejus po atviru dangumi. Daug istorijos, kultūros, gero itališko maisto ir mažiausia pasaulio valstybė Vatikanas, esantis toje pačioje Italijos sostinėje. Nors trys dienos Romoje tikrai mažai, tačiau pažinčiai su miestu ir įspūdžiui susidaryti užtenka ir tiek. O vėliau galima kelionę ir pakartoti. Trumpos kelionės, jei gerai suplanuotos, gaunasi ypatingai turiningos. Romos miesto centre viskas man pasirodė gana arti ir kompaktiškai išdėstyta, jog viešuoju transportu taip ir neteko pasinaudoti. Kasdien nueidavau po maždaug 20-24 km ir pamačiau pagrindinius Romos pasididžiavimus, aikštes, lankytinas vietas.

Apartamentai

Keliaudama vis dažniau renkuosi apsistoti ne viešbučiuose, o apartamentuose, kurie dažniausiai įrengti daugiabutyje, kuriame gyvena vietiniai italai. O pats apartamentų savininkas dirba kurnors netoli esančioje kavinukėje. Tokių apartamentų nuomos trūkumas nebent toks, kad dažniausiai buto raktus reikia nueiti pasiimti pas savininką į jo restoranėlį, nes nėra jokios visą parą dirbančios registratūros. Visgi kaipmat atsiranda galimybė pamatyti vietinio žmogaus darbo vietą, pabendrauti ir gyventi name, kuriame gyvena ne turistai, o vietiniai žmonės. Geriausia apsistoti miesto centre, nors kaina ir didesnė, tačiau sutaupysite laiko ir pinigų skirtų važinėjimui, kad pasiektumėte centrą.

Maršrutas

Kadangi apsistojau už 300 metrų nuo Termini pagrindinės miesto stoties, Via Milazzo gatvėje, tad iškart atvykusi pasidėjau daiktus apartamentuose ir leidausi į pažintį su miestu. Pasižiūrėjusi kurioje pusėje miesto centras leidausi pėsčiomis Romos gatvėmis. Dalį dienos žemėlapio net nereikėjo išsitraukti, nes visi turistiniai objektai, nuostabios aikštės visur aplink, kur beeisi. Taip pat ir daug nuorodų su vietovių pavadinimais, kuriomis galima sekti. Pirmiausia atsidūriau ispaniškųjų laiptų viršuje (Spanish Steps), o nusileidus laiptais žemyn – Ispanijos aikštė (Piazza di Spagna). Sekantis objektas pakeliui žymusis Trevi fontanas. Šalia fontano yra viena populiariausių ledainių, kurioje nusidriekia milžiniška eilė pirkėjų. Tačiau įsitikinau, kad labai skanių ledų galima nusipirkti ir kitose ledainėse. Tęsiant pasivaikščiojimą priėjau netoliese stovinčią nuostabią Panteono šventyklą (Pantheon). Jos viduje įspūdį daro milžiniškas kupolas, bei šurmulinga atmosfera jos prieigose esančioje aikštėje Piazza della Rotonda su lauko kavinėmis, fontanu ir poilsiaujančiais turistais. Sekanti aikštė, bene labiausiai mėgstama ir viena didžiausių, tai Piazza Navona, turinti tris fontanus, gausybę gatvės muzikantų ir menininkų. Paėjus netoli Navona aikštės atsiduriu Campo de Fiori aikštėje, kurioje vykdavo vaisių ir daržovių turgus. Netoli šios aikštės prieisime ir upė, palei kurią galima kiek ramiau pasivaikščioti ir pasigrožėti kitais didingais Romos pastatais, tiltais, pilimis. Vaikštant Tibro upės krantinėmis galima pamatyti upėje esančią, legendomis apipintą salą „Isola Tiberino“, sujungtą dviem tiltais ir kurioje stovi Šv. Bartolomėjaus bažnyčia. Visai netoli šios salos, perėjus upę, vakarą galime užbaigti pažintimi su vienu gyvybingiausių Trastevere rajonėliu, kuriame vakarais atsidaro barai ir prasideda naktinis gyvenimas.

Kiekvienos dienos maršrutą reikėtų planuoti pagal tai, į kokius žymiuosius, didelį turistą srautą pritraukiančius,  objektus norėsite nueiti, nes eilės į juos milžiniškos, net ir sausio mėnesį. Tad reikėtų pasirūpinti bilietais iš anksto, ir susiplanuoti apsilankymo laiką iš pat ryto, o tuomet planuotis likusį dienos maršrutą.

Vienas iš tokių lankytinų objektų – Vatikanas. Einant link jo atsiveria tokia dydybė, kokios neina perteikti jokiomis nuotraukomis. Nors nuotraukų parsivežu begalę, nei viena neperteikia to vaizdo, kurį pamatai eidamas link Vatikano Via della Conciliazione gatve. Aplankius Vatikano muziejų kompleksą, Siksto koplyčią galima tęsti kelionę pro Šv. Angelo pilį (Castel Sant‘Angelo) ir aplankyti vieną didžiausių Romos aikščių – Piazza del Popolo. Užlipkite į aikštės viršuje esančią apžvalgos aikštelę, bei pasivaikščiokite ant Pincio kalvos esančiuose Villa Borghese soduose. Kitas svarbus istorinis statinys Koliziejus (Colosseum). Tai didžiausias amfiteatras pastatytas senovės Romoje prieš daugiau nei 2000 metų ir išlikęs iki šių dienų. Čia vėlgi pasitinka didelės eilės ir minios turistų. Po apsilankymo Koliziejuje galima nukeliauti į Romos Forumą, pasivaikščioti jo gatvėmis tarp kolonų ir šventyklų liekanų. Taip pat aplankyti netoliese esančias miesto aikštes Piazza Venezia ir Piazza del Campiddoglio.

Maistas

Apsilankymas Italijoje negali apsieiti be skanaus itališko maisto ragavimo. Rytą pradėti stipria Espresso kava su žinomiausiu itališku desertu Tiramisu arba Cannoli trapios tešlos pyragėliu. Vaikštant miesto gatvėmis atsigaivinti itališkais ledais. Vakarienei būtinai reikia paragauti picos, makaronų patiekalų, pavyzdžiui Pasta Carbonara, pagaminto pagal klasikinį receptą. Taip pat tradicinių Gnocchi virtinukų patiekamų su įvairiais padažais arba užkąsti Bruschetta, šviežios duonos skrebučio su įvairiais priedais. Taip pat nepraleiskite aperityvo. Paragaukite itališko vyno, putojančio vyno Prosecco, kokteilio Aperol Spritz, citrinų likerio Limoncello ar vietinio stipraus vynuogių išspaudų gėrimo Grappa, o namo parsivežkite alyvuogių aliejaus, Parmezano ar kitų sūrių, vietinių saldumynų, Cantuccini sausainių ar makaronų.

Kada vėl galėsime aplankyti Romą, Italiją ir apskritai keliauti laisvai po pasaulį, dar nežinome, tačiau domėtis ir skaityti galime. Karantino metu galite išnaudoti laiką ir jį skirti filmams, kuriuose pamatysite Romą, pavyzdžiui “To Rome with Love”, “When in Rome”, “Eat Pray Love” ar “The Two Popes”. O jei norite atrasti ir paskaityti lietuvių keliautojų blogus gausybę jų rasite puslapyje: https://www.facebook.com/ikvepimaskeliauti/

Galerija

Aplink Pasaulį

Aplink Pasaulį