Myliu keliones
446 Peržiūros

Slidinėjimas Austrijoje savarankiškai

Sakoma, kad kartą pabandžius slidinėti, arba neprilimpa, arba susergi jau visam gyvenimui. Susirgau ir aš, nors pirmas bandymas slidinėti buvo Ignalinoje, dvi valandas murkdantis varlyne. Kai po to dar kitą kartą pagaliau pavyko ir nučiuožti, tada svajonė buvo bent į Latviją ar Lenkiją kokiam savaitgaliui nulėkti. Svajonė išsipildė su kaupu – lėkiau į Austrijos Alpes ir nuo to laiko į jas esame grįžę jau 6 kartus.

Austrija kalnai

Organizacinė dalis

Kelionės laikas: dažniausiai važiuojame vasario paskutinę savaitę arba kovo pirmąją. Tada ir dienos ilgesnės, ir ne taip šalta bei pūguota. Kai kuriuose kurortuose sezonas tęsiasi net iki 05 mėn. pradžios. 

Kelionės trukmė: slidinėjame 6 pilnas dienas, pradedant nuo sekmadienio. Iš Lietuvos išvažiuojame penktadienį po darbų, grįžtame kitą savaitę sekmadienį apie pietus;

Autobusiuku važiuojame be sustojimo nakvynei, vairuojant pakaitomis. Tokia kelionė užtrunka apie 18-22 val., priklausomai nuo kamščių kurortuose bei kur bus pats kurortas. Jei kyla klausimas, ar vargina toks važiavimas, atsakymas –  mus asmeniškai tikrai ne. Galima daryti ir su tarpine nakvynės stotele pvz. Lenkijoje, Čekijoje. 

Grupės dydis: dažniausiai 6-8 žm.; 

Transportas: nuomojamas autobusiukas su stogo bagažine;

9 vietų mini autobusiukas su stogo bagažine

Maistas: su savimi vežamės maistą pagal iš anksto sudėliotą meniu. Tai labai pasitesino, nes:

– gaminame poromis (pora gamina pusryčius ir vakarienę, pietus valgome ant kalno), tad nereikia kaskart galvoti, kur čia skaniau/pigiau/geriau pavalgyti;

– kol viena pora ruošia vakarienę, kiti gali nusiprausti, persirengti. Susitaupo ir laiko, ir naudinga finansiškai. 

–  jau nekalbu apie tai, kaip smagu su kompanija pavakaroti ir aptarti dienos įspūdžius;

– nereikia gaminti kiekvieną dieną, maždaug 1-2 kartus per kelionę.

Garsusis “apfelstrudel” – obuolių štrudelis, t.y. pyragas. Vienas iš pietų variantų ant kalno, nes labai neapsunkina, bet suteikia daug energijos.

Įranga: įrangą visada vežamės savo iš Lietuvos. Kas turi asmeninę, kas nuomotą, bet kuriuo atveju pigiau ir patogiau iš Lietuvos;

Nakvynė: nakvynę paprastai rezervuojame gerokai iš anksto, t.y. 08-09 mėn. ateinančiam sezonui. Ji nėra pigi, tad dažniausiai apsistojame šiek tiek toliau nuo kurorto (5-15 km.) ir važiuojame iki trasų autobusiuku. Rezervuojame per booking.com ir prieš užsakydami būtinai pritaikome nuolaidą, apie tai plačiau esame apraše atskirame įraše.

Tipiški austriški apartamentų viešbutukai, kuriuose apsistojame
Austrijos miesteliai, kurortai. Pavasarį nusileidus nuo kalno jau sniego dažnai ir nėra, tačiau pakilus ant kalno, viskas balta.

Kainos

Autobusiuko nuoma, kuras, vinjetės: 130-150 eur/asmeniui

Apartamentų nuoma: 180-290 Eur/asmeniui. Priklauso nuo kurorto, kada užsakote, koks poreikis. Dažniausiai nuomojamės tipinius austriškus apartamentus, kuriuose yra keli miegamieji ir virtuvė su svetaine. Kartais kai kurie miegamieji yra triviečiai ar keturviečiai. Kartais miegamos vietos būna ir svetainės erdvėje. 

Kai kuriuose apartamentuose būna bendra pirties erdvė, įskaičuota į kainą. Kai kuriuose ji įrengta ir galima nuomotis už papildomą kaina. Esame bandę ir miestelio baseiną su pirtimi. Pirtis po slidinėjimo padeda atpalaiduoti raumenis. 

Ski pasas: 270-300 Eur/asmeniui, priklausomai nuo kurorto. Slidinėjama 6 dienas nepertraukiamai. Kai kuriuose kurortuose galima pirkti nepertraukiamą Ski pasą 5 dienos iš 6. Tai reiškia, kad kažkurią dieną, jei pavargsite, galėsite pasidaryti išeiginę (rekomenduoju daryti išeiginę ketvirtąją slidinėjimo dieną).

Slidinėjimo įrangos nuoma Lituvoje: 60-70 Eur/asmeniui komplektas 10 dienų. Į komplektą įeina slidės/snieglentė, lazdos (slidėms), šalmas, batai. Jei neturite savo, nuomotis Lietuvoje tikrai nėra brangu. Nuomotis Austrijoje nepatariu, nes kainos daug didesnės, bet to, sugaišite laiko, kol išsirinksite, išsimatuosite batus ir pan. 

Slidinėjimo aprangos nuoma: Austrijoje neteko matyti, kad būtų nuomojama apranga, tad reikėtų turėti savo. Lietuvoje taip pat neteko girdėti, kad būtų nuomojama apranga. 

Bendras maistas: apie 40 Eur/asmeniui. Bendrai gaminame pusryčius ir vakarienes, maistą vežamės iš Lietuvos. 

Maistas ir gėrimai kelionėje, ant kalno: apie 80-100 Eur. Nemažai priklauso nuo to, ar nusileidę nuo kalno važiuojate namo, ar dar užsukate į Apres Ski 😉 Beje, jei pietausite pakilę ant kalno, turėkite grynųjų, labai retai kur galima atsiskaityti kortele. 

Šalia kavinės ant kalno, po pietų
Šalia kavinės ant kalno. Galima prisėsti net ir nieko ten neperkant.

Medicininių išlaidų draudimas: jei turite kretido kortelę, jis dažnai įeina į kainą. Pvz. mes turime vieną Swedbank auksinę kredito kortelę, tad ji galioja ir slidinėjant mums abiems (šeimai ar net bendrą ūkį vedančiai porai). Jei perkate atskirai, gali kainuoti apie 20-30 eur/slidinėjimo laikotarpiui. Šį dalyką būtina turėti tiek dėl savęs, tiek dėl kitų, jei netyčia atsitiktų įvykis.

Apibendrinant, asmeniui 6 dienų slidinėjimo kelionė į Austriją galėtų kainuoti apie 800 Eur + įrangos nuoma.

Slidinėjimas, trasos, keltuvai, kurortai, etc.

Slidinėjimo trasų ilgis ir kokybė, keltuvų skaičius ir kokybė yra viena iš priežasčių, kodėl mums patinka Austrija – kitaip tariant jos tvarka.

Prie Ski pasų kasų galite pasiimti kurorto žemėlapius, jame pažymėtos trasos, jų sudėtingumas, praverčia slidinėjant. Čia yra vieno nedidelio kurorto žemėlapis, šiame kurorte slidinėjome 1 dieną, jis įėjo į kurortų grupės sąrašą.

Kiek laiko per dieną slidinėjame: apie 4-5 val. su pertraukomis. Keliamės apie 7:30 – 8:00 val., pusryčiaujame, vykstame iki trasų, kylame pagrindiniu keltuvu ant kalno (pakilimas kartais užtrunka, nes dauguma čiuožia nuo ryto). Stengiamės pradėti čiuožti 9:30 – 10:00 val., pietaujame 13:00 – 14:00 val., toliau čiuožiamė iki 16:30 – 17:00 (arba kol dirba keltuvai). 

Trasų ilgis: dažniausiai būnant kurorte, su vienu ski-pasu galima čiuožti ir šalia esančiuose mažesniuose kurortuose. Paprastai bendras trasų ilgis susidaro apie 150-250 km.

Trasų lygis: mėlynos, raudonos, juodos. Kai kuriuose kurortuose yra oficialios užtrasės, t.y. jos yra paženklintos, jomis nedraužiama čiuožti (kaip pvz. kitose šalyse). 

Kai kurie slidininkai ir snieglentininkai mėgsta prasičiuožti šalia trasų ant puraus sniego 🙂

Trasų kokybė: geriausia čiuožti yra kuo anksčiau ryte, nes kiekvieną naktį trasos yra išlyginamos ir ryte dar nėra susidarę kupstų. Po pietų ypač mėlynose trasose arba esančiose šalia keltuvų būna nemaži kupstai, nemažai žmonių, kurie stoviniuoja ir čiuožia labai atsargiai dėl kupstų. 

Trasos ant kalno. Kartais pradedi čiuožti kur saulėta ir įčiuožį į debesis. Oras kalnuose nuolat keičiasi.

Kaip renkamės kurortą: prisipažinsiu, kurortą parenka mūsų draugas, kuris žiūri, kad būtų ilgio (apie 200-250 km) ir kad būtų aukštis virš 2500 m. Kadangi važiuojame jau pavasarėjant, saulė kalnuose šildo, todėl čiuožti žemiau esančiuose kurortuose būtų nesmagu – daug kur sniegas aptirpęs arba iš viso nutirpęs, jo kokybė prasta. Esame 2 kartus čiuožę Ischgl, Soelden, Sel am Zee, St. Anton am Arlberg, Kitzbuhel. 

Peržiūrėti informaciją apie kurorto trasas ir aukštį galima atsidarius šią nuoroda: https://www.skiresort.info/ski-resort/soelden/

Kelionės planavimas dviese ar su šeima

Patys slidinėti visada važiuojame su draugų kompanija ir autobusiuku, tačiau jei nenorite ilgo važiavimo, galima skristi iki pvz. Miuncheno, Vienos ar kokio kito miesto, ten nuomotis automobilį ir važiuoti juo iki kurorto. Tai labai priklauso nuo vykdomų skrydžių bei jų kainos.

Taip pat galima važiuoti ir su tarpine nakvyne, bet tuomet prisideda beveik po dieną pirmyn ir atgal prie bendros kelionės. Žinoma, jei keliaujate su mažais vaikais, tai galėtų būti vienas iš variantų, kad visi labai nepavargtumėte.

Mūsų patarimai ir atradimai

  • Prieš užsakydami viešbučius booking.com, nepamirškite sutaupyti, apie tai plačiau esame apraše atskirame įraše.
  • Medicininis draudimas – privalomas. Ne ta prasme, kad kažkas Jus tikrins, bet jei netyčia kas atsitiktų, tai bus didelė pagalba.
  • Pasitikrinti kurorto ir trasų informaciją galima paspaudus šią nuorodą: https://www.skiresort.info/ski-resort/soelden/
  • Kalnuose esate aukščiau saulės, todėl veidas nudegs net ir dieną. Mes naudojame saulės kremą SPF+50, nes ypač žiemos pabaigoje, kai saulėta, mažesnio SPF nepakanka. Esu grįžusi su įdegiu, kur matosi slidinėjimo akinių rėmai 🙂
  • Dažnai kurortuose galima užkilti į viršūnes, jose įrengti apžvalgos bokštai, aikštelės. Skirkite tam laiko, vaizdai nenuvils.
  • Kalnų kavinėse turėkite grynųjų, retai kur galima atsiskaityti kortelėmis.
  • Slidinėjant visada su savimi turiu nedidelę kurpinę, kurioje yra šiek tiek užkandžių (pvz. siešutų, šokolado plytelė), geriamo vandens, apsauginis kremas ir pan.
  • Kalnuose oras, kaip žinia, gali keistis dažnai, tad rengtis reikėtų keliais sluoksniais, kuriuos, reikalui esant, galėsite nusirengti ar vėl apsirengti. Tam ir vėl man praverčia nedidelė kuprinė.
  • Grįždami po kelionės į Lietuvą, ne kartą esame aplankę pakeliui esančius Austrijos miestus. Tam skirdavome kelias valandas. Labai smagu, kai pavyksta slidinėjimo kelionę suderinti ir su šalies pažinimu. Pvz. Hallstatt miestelis tikrai paliko įspūdį.
Apžvalgos tiltas viename iš kurortų, esantis virš 3000 m. aukštyje. Geriausia taikyti, kad būtų saulėta, bet ir apniukusiu oru – vaizdai įspūdingi!
Zalcburgas
Zalcburgas ir jame esanti pilis ant kalno. Galima kilti liftu arba beveik iki pat viršaus lipti. Užkilus, atsiveria puikūs vaizdai
Zalcburgas
Zalcburgo jaukiosios gatvelės